Nowoczesne sposoby leczenia chrapania

2019-12-16

Diagnostyka i zabiegi prowadzone przez doświadczonego lek. med. Aleksandra Żmudzińskiego

medium_news_header_27.jpg

Dlaczego chrapanie jest niebezpieczne?

Chrapanie polega na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno-językowych i częściowo zapadających się ścian gardła. Jest sygnałem, że u śpiącego występuje w górnych drogach oddechowych przeszkoda na drodze przepływającego powietrza. Opory w przepływie powietrza powodują powstanie podciśnienia w gardle, wibracje podniebienia i chrapanie, które jest przyczyną nieprzespanych nocy, ale przede wszystkim efektem bezdechów sennych, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

Przyczyny chrapania

U dorosłych główną przyczyną chrapania jest otyłość. Chrapanie może być również wynikiem skrzywienia przegrody nosowej, przerostu nasady języka czy języczka, nadmiernie wiotkiego i wydłużonego podniebienie miękkie, przerostu i obrzęku małżowin nosowych, przerostu migdałków podniebiennych, polipów nosa. Nie bez znaczenia jest także płeć – mężczyzn problem chrapania dotyka częściej, mocniej i wcześniej niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z innej budowy anatomicznej obręczy szyi – u mężczyzn znajduje się w niej więcej tkanek, które mogą utrudniać przepływ powietrza.

Diagnostyka chrapania

Jednym z najnowocześniejszych urządzeń pomocnym w diagnostyce zaburzeń snu jest, amerykańskiej firmy Itamar Medical. Urządzenie to wykorzystuje opatentowaną technologię PAT (Peripheral Arterial Tone) do obserwacji tętnic obwodowych i układu współczulnego. Czujnik założony na palcu badanego pacjenta przekazuje do urządzenia (czyli tzw. jednostki centralnej) informacje o chwilowych zmianach objętości tętnic w układzie krążenia. Są one zapisywane na specjalnej, wymiennej karcie pamięci, którą lekarz odczytuje na komputerze za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na szybką ocenę występowania bezdechów i chrapania. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność urządzenia Watch-PAT200 potwierdzona została licznymi badaniami klinicznymi.

Innym aparatem jakim można wykonać badania polisomnograficzne typu III; jest urządzenie Alice NightOne Philips Respironics, które posiada ulepszony wskaźnik poprawności badania, zawiera zestaw czujników wykonany w technologii zalecanej przez organizację AASM do badań laboratoryjnych i pozwala na precyzyjną diagnostykę zaburzeń oddychania w czasie snu. Polisomnograf monitoruje funkcjonowanie pacjenta za pomocą czujników, które są umieszczane na skórze głowy, czole, podbródku, klatce piersiowej, kończynie dolnej i palcu wskazującym co pozwala nam na dokładną ocenę czynności mózgu, serca, płuc i mięśni badanego.

I. Leczenie chrapania metodą radiochirurgii (metoda Celon)

W leczeniu chrapania i bezdechu sennego znajduje obecnie zastosowanie metoda termoterapii bipolarnej (inne nazwy to: radiochirurgia, Celon, RaVor). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji niskotemperaturowej (około 70 – 80° C) prądami wysokiej częstotliwości. Metoda ta łączy w sobie optymalnie mało-inwazyjność z efektywnością. Zabieg tą metodą jest nieskomplikowany i praktycznie bezkrwawy, wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Metoda ta wykorzystywana jest przy plastyce podniebienia miękkiego, konchoplastyce oraz termoablacji nasady języka

II. Leczenie chrapania metodą kriochirurgii

Kriochirurgia to metoda, polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Metodą tą wykonuje się zabieg konchoplastyki (zmniejszenie małżowin nosa). Celem zabiegu jest osiągnięcie trwałego udrożnienia jam nosa i całkowity brak konieczności używania kropli obkurczających błonę śluzową w celu swobodnego oddychania przez nos. Inne zastosowanie tej techniki to kriochirurgia migdałków podniebiennych – zabieg mający na celu zmniejszenie migdałków.

III. Leczenie chrapania metodą iniekcji (snoreplastyka)

Snoreplastyka – leczenie chrapania za pomocą iniekcji preparatem Fibro Vein to bezbolesna i małoinwazyjna metoda. Zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Iniekcje mogą być łączone z innymi procedurami i stosowane jako uzupełnienie bardziej inwazyjnych zabiegów, jeśli zachodzi potrzeba dodatkowego usztywnienia podniebienia.

IV. Pozostałe zabiegi stosowane w leczeniu chrapania

Chirurgia gardła:

Tonsillektomia - całkowite usunięcie przerośniętych migdałków podniebiennych, zmniejszenie masy migdałków.

Adenotomia - usunięcie migdałka gardłowego (metoda stosowana u dzieci)/

Chirurgia nosa:

Septoplastyka – zabieg laryngologiczny mający na celu korekcję skrzywienia przegrody

Polipectomia – usunięcie polipów nosa, czyli przerostu zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa lub zatok przynosowych.

X

Kontakt