Przygotowanie do zabiegów

USG piersi

Badanie USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie zal ecił inaczej (w takiej sytuacji na badanie należy się zgłosić we wskazanej fazie cyklu).

Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu.

Czym jest badanie USG piersi?

Badanie obrazowe inaczej zwane Sonomammografią stanowi podstawę w diagnostyce chorób piersi i jest jednym z najważniejszych profilaktyk, wykrywających zmiany łagodne oraz złośliwe. Jest to badanie nieinwazyjne, które można wielokrotnie powtarzać.

Diagnostyka trwa jedyne 15 minut. USG piersi jest w pełni bezpieczne i zalecane u kobiet w trakcie laktacji, ciężarnych, z implantami silikonowymi a nawet u mężczyzn.

U kobiet po 20 roku życia USG piersi należy wykonywać raz w roku (badanie można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego).

W przypadku wykrycia badanego w piersi guzka lub innych objawów (np. asymetria, ból, wyciek z brodawki) badanie USG należy wykonać natychmiast w trybie pilnym. Rozmiar biustu nie koreluje z ryzykiem raka piersi!

*Badanie wykonywane przez doświadczonego chirurga onkologa - dr Michała Kubaszewskiego z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

X

Kontakt